Wystawa pt.: „Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach”

W ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza w gorlickim Muzeum Regionalnym PTTK udostępniona zostanie nowa wystawa czasowa dedykowana twórcy polskiego przemysłu naftowego.

Ekspozycja zatytułowana „Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach” szczególny nacisk położy na 5-letni, przełomowy pobył tego genialnego wynalazcy w naszym mieście. Właśnie w Gorlicach Łukasiewicz stał się samodzielnym farmaceutą i właścicielem apteki, tu także zawarł związek małżeński. Ale to oba przełomowe wynalazki stworzone w 1854 r. mieście nad rzeką Ropą: idealna nafta i doskonale przystosowana do jej spalania lampa przyniosły mu rozgłos i uczyniły Gorlice pierwszym na świecie miastem oświetlonym uliczną lampą naftową. Łukasiewicz zyskał powszechnie wielki szacunek jako pionier nowopowstającej branży, dzielił się swoją wiedzą i pomagał zakładać okoliczne kopalnie oraz destylarnie, nieustannie wspierał rozwój tworzącego się przemysłu petrochemicznego.

Rok 2022 to także doskonała okazji do przypomnienia wydarzenia z 1852 r. 170 lat temu książę Stanisław Jabłonowski z Kobylanki jako pierwszy rozpoczął oficjalne wydobywanie ropy naftowej na podstawie zezwolenia otrzymanego z c. k. Sądu Górniczego w Wieliczce. Jego kopanki otworzone na tzw. Pustym Polu w Siarach uchodzą za pierwszą kopalnię ropy naftowej na ziemiach polskich. O wydarzeniu tym pisały ówczesne gazety i to właśnie te informacje stały się bezpośrednim powodem przyjazdu Ignacego Łukasiewicza do Gorlic.

Wystawie dostępnej od 8 marca do 25 września towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana pamiątkowa ulotka.

Serdecznie zapraszamy.

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Miejskiego w Gorlicach.