Wystawa pt.: 115 – lecie gorlickiego „Kromera”

Muzeum Regionalne PTTK im. I. Łukasiewicza oraz I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kromera zapraszają na wystawę pt. : 115 – lecie gorlickiego „Kromera”.

Okazją do zorganizowania wystawy stały się dwa wydarzenia: przypadający na ten rok jubileusz 115-lecia funkcjonowania placówki oraz zakończenie rozpoczętego wiosną 2020 r. generalnego remontu budynku szkolnego, który stał się ponownie prawdziwą ozdobą i chlubą Ziemi Gorlickiej.

Na wystawie eksponowane są m. in. wybrane stare szkolne tableau oraz pamiątki przedstawiające historię szkoły i jej Absolwentów, które w znacznej części zostały zgromadzone przez twórców Izby Tradycji Szkoły.

 Zaprezentowane jest też godło państwowe utracone we wrześniu 1939 r. po zajęciu budynku przez wojsko niemieckie, a odzyskane w czerwcu bieżącego roku dzięki staraniom i wsparciu wielu osób.

I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach to najstarsza szkoła średnia w Powiecie Gorlickim. Została powołana do istnienia reskryptem cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I z maja 1906 r. i zaczęła funkcjonować od 15 września 1906  r. pod nazwą Cesarsko-Królewskie Gimnazjum w Gorlicach.

Od 2003 r. działalność placówki wspiera Gorlickie Stowarzyszenie Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera, którego członkowie  włączyli się w przygotowanie wystawy.

Zapraszamy i zachęcamy do zwiedzenia ekspozycji, jak i do obejrzenia odnowionego budynku „Kromera” .

Ekspozycja dostępna będzie do 5 listopada 2021r.

Wernisaż odbył się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego 20.09.2021 r.

 

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Miejskiego w Gorlicach.