Relacja z wernisażu pt.: “HISTORIA BELGII” 10.02.2020r.

 

W poniedziałek, 10 lutego odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej przygotowanej w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Swoje zbiory zaprezentował Wilfried De Meyer.

Wilfried de Meyer to rodowity Belg. Urodził się  w Antwerpii, ale już od 22 lat mieszka w Gorlicach.

 Od najmłodszych lat rozwijał swoje zainteresowania kolekcjonerskie. Pierwsze zbiory tworzył ze znaczków pocztowych. Jako marynarz, a później kierowca TIR-a wiele podróżował służbowo.  Praca oczywiście wpływała na wzbogacenie i zróżnicowanie jego zbiorów, które obejmują obecnie kilkadziesiąt tematów.

Swoją pasją De Meyer dzieli się podczas wystaw. Prezentuje je kilka razy w każdym roku,
zarówno w Polsce jak i na Słowacji.

Wystawę „Historia Belgi” otworzył i powitał przybyłych Jerzy Mrozek, prezes Zarządu Oddziału PTTK
w Gorlicach. O wystawie i zaprezentowanych zbiorach mówił sam Autor wystawy. Wśród osób, które wzięły udział w wernisażu byli m.in. Robert Ryndak przewodniczący Rady Miasta Gorlice, Jerzy Knot  zastępca kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych UM w Gorlicach, Roman Trojanowicz prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej oraz Andrzej Orchel prezes Organizacji „Beskid Zielony”.

Na uroczyste otwarcie wystawy, dla przybyłych Gości Autor przygotował specjalne niespodzianki.
Była loteria z belgijskimi nagrodami oraz obok tradycyjnego wernisażowego poczęstunku, degustacja przygotowywanego na bieżąco przysmaku, czyli belgijskich dwukrotnie smażonych frytek podawanych tradycyjnie z majonezem.

Ekspozycja zatytułowana „Historia Belgii” prowadziła zwiedzających przez blisko 200-letnią historię tego kraju. Przybliżyła sylwetki poszczególnych władców  oraz wskazała na najbardziej charakterystyczne „symbole Belgii,  rozpoznawalne na całym świecie. Belgia słynie z piwa, ma ponad 1 500 browarów. Znana jest nam także
z czekoladek w kształcie owoców morza przygotowanych z białej i mlecznej czekolady. Z kolei Antwerpia,
to wielki port, ale także światowe centrum handlu i obróbki diamentów. Natomiast w  Brukseli mieści się siedziba Parlamentu Europejskiego. I chociaż powierzchnia Królestwa Belgii jest 10 x mniejsza od obszaru Polski, to wpływ tego państwa na gospodarkę, politykę i kulturę naszego kontynentu jest bezsprzecznie duży.

Wystawa będzie dostępna do 10 kwietna 2020 r.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

Tekst: Katarzyna Liana, Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach

Foto.: Agata Przybycień