„Polskie skrzypce ze skrzydlatą duszą”-niezwykły dar dla naszego Muzeum

„Polskie skrzypce ze skrzydlatą duszą”-niezwykły dar dla naszego Muzeum

Gromadzona przez nas kolekcja obejmująca różnorodną twórczość Antoniego Hybla wzbogaciła się o drugi egzemplarz skonstruowanych przez niego skrzypiec. 

 Instrument ten, wraz z oryginalnym futerałem przekazał do zbiorów gorlickiego Muzeum Regionalnego PTTK jak dar Pan Tomasz Dawidziuk z Białegostoku.

 Pomimo ich stanu zachowania stały się one wspaniałym uzupełnieniem zbioru prac artysty z Ropy.

Należy przypuszczać, że to ostatni, czwarty, najbardziej dopracowany egzemplarz skrzypiec. Jeden z nich posiadamy w zbiorach naszego Muzeum, drugi jest w Bieczu, a trzeci w Starym Sączu. Losy czwartej pary nie były znane. Uznano je za zaginione, być może zniszczone.

Skrzypce, które trafiły do nas dzięki ogromnej hojności Darczyńcy to prawdopodobnie egzemplarz przygotowany przez Hybla w specjalnym celu. Wypożyczył je Arnoldowi Koziełowi, skrzypkowi i autorowi licznych artykułów prasowych mających rozsławić jego innowacje w dziedzinie budowy tego instrumentu.

 „Polskimi skrzypcami ze skrzydlatą duszą” jak je nazywano w roku 1925 zachwycali się  ówcześni muzycy. Także obecnie budzą one zainteresowanie, a ich brzmienie spotyka się z nieskrywanym podziwem.

Los tego konkretnego egzemplarza, zanim trafił on do Gorlic był również niezwykły.

Dar Pana Tomasza Dawidziuka to piękny akcent na zakończenie naszej wystawy czasowej
„Antoni Hybel (1872 – 1946). Rzeźbiarz. Malarz. Konstruktor. Twórca „polskich skrzypiec ze skrzydlatą duszą”.  Ekspozycję tę prezentowaliśmy w naszym Muzeum od listopada 2019 do końca stycznia bieżącego roku.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Dawidziukowi.