PTTK Nowa wystawa w muzeum

„Od forbotek do Wesela”

Od przyszłego tygodnia w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach dostępna będzie nowa wystawa czasowa zatytułowana „Od forbotek do Wesela”.

Dokładnie 50 lat temu na ekrany wszedł film w reżyserii Andrzeja Wajdy pt. „Wesele”. Jest to ekranizacja dramatu Stanisława Wyspańskiego. Ciekawostką jest, że w produkcji tej wystąpili członkowie zespołu pieśni i tańca „Koronka” z Bobowej.  Starościnę weselną zagrała Zofia Wojna, primo voto Feć, z Siedlisk (a młodą parę znani aktorzy: Ewa Ziętek i Daniel Olbrychski).  

Dzięki wsparciu rodziny, w szczególności p. Zygmunta Fecia, wystawa będzie okazją, by przypomnieć postać i dorobek Zofii Wojny także jako cenionej twórczyni ludowej, koronczarki i organizatorki życia społecznego w Bobowej.

Na ekspozycji zaprezentowana będzie działalność  Spółdzielni „Koronka” w Bobowej, której współzałożycielką była m.in. pani Wojna. I chociaż spółdzielnia zakończyła już swoją działalność, nadal są osoby, które wyrabiają koronkę klockową. Do takich pasjonatów – mistrzyń należy p. Jadwiga Śliwa z Bobowej. Jej prace również zostaną zaprezentowane.

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 27 lutego o godz. 18.00, a ekspozycja będzie dostępna do 20 kwietnia.

Partnerem wystawy jest Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

plakat
zaproszenie 1 2