Relacja: KM PTTK – Gorlice z wycieczki na Roztocze i Zamościa

                  Relacja z wycieczki na Roztocze i Zamościa

W dniach 19-20 sierpnia 2023 r. Zarząd Koła Miejskiego PTTK w Gorlicach zorganizował wycieczkę  na ROZTOCZE – ZAMOŚĆ.

W pierwszym dniu zwiedzanie rozpoczęliśmy od Krasnobrodu uważanego za „serce” Roztocza, gdzie zobaczyliśmy Kaplicę Objawień i Sanktuarium Maryjne. Następnie udaliśmy się do Szczebrzeszyna a tam zwiedziliśmy synagogę i cerkiew oraz słynny pomnik chrząszcza. Z kolei w Zwierzyńcu budynek Zarządu Ordynacji Zamojskiej, kościół p.w. św. Nepomucena, pomnik szarańczy i budynek starego browaru. Pierwszy dzień zwiedzania zakończyliśmy w Bełżcu. Znajduje się tam były obóz zagłady Żydów z II wojny światowej.

W drugim dniu udaliśmy się do Zamościa. Tam zwiedzanie rozpoczęto od Rotundy i murów obronnych Twierdzy Zamość. Następnie w Nadszańcu uczestniczyliśmy w pokazie strzału armatniego a w Prochowni obejrzeliśmy pokaz multimedialny o  historii Zamościa. Kolejnym punktem była Akademia Zamojska, Rynek Solny, Starówka,  piękny Rynek Główny z  kamieniczkami i podcieniami oraz Ratuszem (UNESCO).

Po czasie wolnym zwiedziliśmy jeszcze Katedrę Zamojską p.w. Świętego Tomasza. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do Gorlic. Klimat poszczególnych miasteczek Roztocza i Zamość pozostaną w naszej pamięci.