Relacja z wernisażu: Alfred Długosz – Malarstwo 9.07.2018r.

W poniedziałek, 9 lipca w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach otworzona została nowa wystawa czasowa. Tym razem przypomniany został dorobek artystyczny Alfreda Długosza. Spotkanie rozpoczął Prezes gorlickiego Oddziału PTTK Jerzy Mrozek. Po powitaniu Gości przybliżył biografię i twórczość malarza.

W trakcie wernisażu okazało się, że wiele osób znało Go osobiście, posiadają Jego prace, m.in. Anna Wygrzywalska, Mieczysław Kormanek czy Waldemar Hübner. W gorlickich instytucjach, m.in. w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kromera oraz w Urzędzie Miejskim obrazy Alfreda Długosza są ozdobą pomieszczeń. O takich faktach wspominali również Aleksander Augustyn, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych UM czy Renata Kochan, nauczyciel I LO.

Alfred Długosz urodził się w Krzeszowicach w 1877 roku. Pochodził z rodziny naftowców. Ze względów zdrowotnych ( ropa wywoływała u niego alergię ) nie mógł kontynuować rodzinnych tradycji w przemyśle naftowym. Ukończył prawo. Pracował w Wiedniu i we Lwowie. Do Gorlic przeniósł się wraz z żoną w 1940 roku, będąc już na emeryturze. Tracił wzrok, miał zaćmę. Po śmierci żony, w wieku 81 lat zaczął tworzyć. Malował i rzeźbił. W ciągu 14 lat namalował ok. 3000 obrazów oraz wykonał kilkaset rzeźb. Swoje prace prezentował na 23 indywidualnych wystawach, a w ponad 100 brał udział. Ponadto przeprowadził 170 prelekcji dotyczących sztuki w tutejszych szkołach. Zmarł w 1972 roku w Gorlicach. Jako krewny Władysława Długosza został pochowany w rodzinnym grobowcu w Siarach.

Długosz jest uznany za jednego z najwybitniejszych nieprofesjonalnych twórców naszego regionu. Gorlicki Klub Sztuki uznał Alfreda Długosza za swojego patrona. Jego imieniem została także nazwana dorocznie przyznawana nagroda dla najlepszego artysty nieprofesjonalnego fundowana przez Burmistrza Gorlic. Na wystawie w Muzeum zostało zaprezentowanych 30 prac malarskich pochodzących m.in. z cyklu: Kosmos, Malowanki, Kwiaty, Gorlice, Czarny. Ekspozycja będzie dostępna do 31 sierpnia 2018. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Miejskiego w Gorlicach.